Dřevostavba, domov pro každého
Za posledních několik let stouply ceny nemovitostí mnohonásobně. Rodina, která si může dovolit koupit dům, či byt bez hypotéky, je spíše zázračnou výjimkou. Žijeme v době velkého zrychlení, většího pohodlí a nehorázného nárůstu cen těch nejbazálnějších věcí. To, že většina mladých párů nedosáhne na „vlastní“, se zdá až alarmující. Není se tedy čemu divit, když mnozí lidé vyhledávají alternativní způsoby bydlení, které mohou být cenově mnohem dostupnější a zároveň zajímavější než česká paneláková klasika.
Dřevěná alternativa
Jednou takovou příjemnou alternativou proti cihlovým domům se dnes již bezpochyby staly nízkonákladové dřevostavby. Nejenže k jejich stavbě potřebujeme především přírodní okulibé materiály, kterými uděláme radost nejen sami sobě, nýbrž i všem ekomaniakům. Zároveň nové technologie užívané při výstavbě těchto domů snižují náklady na následné vytápění. Nenáročnost celkové údržby jistě také ocení nejeden z nás. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, dřevěné stěny perfektně izolují, dokonce lépe než klasické cihlové, což ovšem vůbec neznamená, že by uvnitř byl zatuchlý vzduch. Právě naopak, každá dřevostavba totiž tzv. dýchá. Pokud se dřevěnému domu věnuje patřičná péče, vydrží bez viditelných změn i několik let. Další nespornou výhodou je, že kompletní výstavba většinou netrvá déle než půl roku. Do podoby trendy dřevostavby lze přestavit i kdejaký chátrající dům, statek, či starý mlýn. Pokud ale s bydlením spěcháte a chcete začít od píky, nezbývá než sehnat adekvátní pozemek a pustit se do toho. Ceny se pohybují od půl milionu až po několik milionů v závislosti na velikosti stavby, použitém materiálu a vybavenosti.
Na výběr máte z několika lehce dohledatelných firem, které se specializují na práce se dřevem, ty nabízí již hotové modely domů, ale často s nimi můžete konzultovat svůj vysněný návrh na podobu bydlení, pro které jste se nadchli.
Jak pečovat o dřevo?
Nesmíme zapomínat, že i sebeodolnější materiál se časem opotřebuje. A za jak dlouho se opotřebuje zrovna dřevo? To záleží na druhu dřeva a především pak na péči, kterou mu poskytneme. Největší dopad na stav dřevostavby má UV záření a vlhkost. Sluneční světlo způsobuje postupné našedlé zabarvení dřeva, narušuje povrchovou strukturu a pevnost. Vlhkost odpařující se ze dřeva vytváří trhliny, ve kterých se usazují dřevokazné houby. Pravidelně čištěte dřevo vhodnými prostředky. Také je dobré dřevo impregnovat, abychom zabránili množení dřevokazného hmyzu. Neobejdeme se ani bez kvalitního nátěru. Odborníci radí natírat průběžně a ve směru vláken dřeva.
Kromě originálního, šetrného bydlení pro každého, kratší a ekologičtější výstavby, se nám otevírá možnost žít moderně, a přece v bezprostředním napojení na přírodu. A to je rozhodně pádný důvod, proč chtít bydlet právě v dřevostavbě.