Mobilní dům je dřevostavba
Mobilní dům je klasickou dřevostavbou, tak jak dřevostavby známe ze všech koutů České republiky. Rámová konstrukce, mezi ní izolace z PUR pěny, obložení z vnější i vnitřní strany vhodným materiálem. Uvnitř sádrokartonové příčky. Nic nového pod sluncem. Jen to celé neleží na základové desce, ale na ocelovém, pevném rámu, podvozku.
Drtivá většina mobilních domů vypadá stejně. Dlouhá nudle o délce 9 až 14 metrů o šířce 3 až 4 metry a chlup. Má to buď sedlovou střechu, nebo pultovou, rovnou. Ale jsou i jiné typy mobilních domů. Úplnou elitou mezi mobilními domy jsou domy modulové, někdy také nazývané rostoucí. O co jde? Není to až tak něco zvláštního. Představte si onu dlouhou nudli, která je už od projektu navržena tak, aby se dala propojit s dalším celkem. Říká se tomu modulová stavba. Jednotlivé moduly mohou fungovat i samostatně, s tím, že se za čas, třeba až přijdou do života mladé rodiny děti, nebo se na stáří budou chtít nastěhovat rodiče, propojí s dalším modulem. V tom případě se tomu říká rostoucí dům. Trefné pojmenování, co říkáte? Dnešní, moderní, mobilní dřevostavby se staví jako nízkoenergetické domy, které spolehlivě mohou být zařazeny do skupiny energetické náročnosti „B“. Mají 18 cm silné, tepelně perfektně odizolované stěny a trojitá okna. Většina modulových mobilních domů má dnes podlahové vytápění. Je velice příjemné a člověk má od nohou stálý pocit příjemného tepla.
Jsme-li u těch pocitů, samozřejmě nechybí kvalitní klimatizace. Zájemce o modulový, rostoucí, mobilní dům si musí pečlivě rozmyslet, jak by za čas mohl jeho domov vypadat. Další moduly nemusíte zakoupit ihned, ale základní, první modul, musí být uzpůsobený a připravený na budoucí montáž dalšího modulu, případně více modulů. Velikost celkového konečného domu je téměř neomezená. Mobilní dřevostavby jsou tedy ve své podstatě domy s budoucností.