Hry deskové i počítačové
Hrajete rádi deskové nebo počítačové hry? Kdo by je neznal? Domino, Člověče nezlob se, Pexeso, mnoho karetních her, ale i náročnější jako Dostihy a sázky nebo šachy. Deskové hry hrajeme s našimi dětmi. Pokud hrajeme podle pravidel, tak jsou hry takovým nenápadným způsobem, jak se učit být férový a nepodvádět, i když prohraju. Samozřejmě malým dětem nenápadně pomáháme, aby vyhrávaly, ale určitě bychom je neměli nechat vyhrávat vždy. I prohra je součástí života, a když nepozná prohru, nemůže mít tu pravou radost z výhry.
Počítačové hry, to je trochu jiná kapitola. Nikdy bychom neměli nechat hrát děti neomezenou dobu, zvlášť na úkor přípravy do školy nebo jejich sportovního vyžití. Ale počítačové hry bychom neměli striktně zakazovat. Co pro ně může být skutečně přínosem jsou různé strategické hry. I když je to jen stavění města nebo budování ZOO, či zábavného parku. Vždy jde totiž o to, investovat a najít rovnováhu mezi příjmy a výdaji, což budou v životě potřebovat. Utrácet fiktivní peníze samozřejmě není jako utrácet ty skutečné, ale jak jinak poznat hodnotu peněz, než si je zkusit investovat a buď zhodnotit, nebo o ně přijít.
Trénovat obchodní strategie mohou i dospělí. Pokud například chcete začít s forexem a nevíte úplně přesně jak vše funguje, můžete zkusit začít podnikat s fiktivním účtem a vše si vyzkoušet teoreticky.
Deskové hry nás učí vyhrávat, ale i prohrávat a děti se nezřídka snaží i podvádět, aby vyhrály. Počítačové hry oklamat nejdou, buď budete hrát dobrou strategickou hru, nebo zkrátka prohrajete, ale naštěstí v počítačovém světě máte neomezený počet životů a pokusů, a tak můžete zkoušet znovu a znovu, až se to jednou povede. Nicméně to neznamená, že v reálu se vám bude dařit stejně dobře, takže ohledně podnikání na finančních trzích buďte vždy opatrní a raději si nechte poradit odborníkem.