Endometrióza: vědci našli příčinu obrovské bolesti. Je to naděje pro miliony žen?
Výsledky nového výzkumu ve Velké Británii mohou být nadějí pro nemocné. Proč endometrióza způsobuje takovou nepředstavitelnou bolest?
Endometrióza: co je to za nemoc?
Endometrióza je onemocnění, při kterém se endometrium objevuje nejen tam, kde by mělo, tj. v děloze. Endometriální ložiska se vyskytují například na vejcovodech, vaječnicích, močovém měchýři, a dokonce ve střevech nebo plících. Během menstruace hormony způsobují, že se sliznice odlupuje, což se projevuje krvácením. Protože krev nahromaděná vně dělohy nemá žádný výtok, vytvářejí se cysty a zánět. Ačkoli endometrióza není přímým ohrožením života ženy, může to vést k řadě zdravotních problémů, zejména k neplodnosti, poruchám imunitního systému a bolestem v rozsahu, který může dokonce vést k mdlobám.
V současné době lékaři dosud nevyvinuli uspokojivou léčbu endometriózy. Obvykle se používá chirurgické odstranění patologických ložisek a hormonální terapie. První z těchto metod je invazivní a nezabraňuje progresi onemocnění. Druhý způsobuje řadu vedlejších účinků. Žádný z nich nepřináší dlouhodobou úlevu od bolesti. Vědecké zprávy ze Spojeného království však naznačují, že se tato situace brzy změní.
Co je příčinou obrovské bolesti?
Výsledky výzkumu provedeného na University of Warwick v Anglii ukazují, že příčinou obrovské bolesti při endometrióze může být náš imunitní systém. Vědci zjistili, že endometriální ložiska mají zvýšené množství makrofágů, jednoho z typů bílých krvinek. Srdcem problému je to, že akumulující slizní makrofágy produkují inzulínový růstový faktor IGF-1, který stimuluje růst a aktivitu nervové tkáně. To zase zvyšuje vaši citlivost na bolest. Jak dospěli vědci k tomuto závěru?
V experimentu byla použita umělá kultura těchto makrofágů. Ukázalo se, že po jejich umístění do kultury nervových buněk byly jasně aktivovány. Kromě toho byla vyšetřena peritoneální tekutina od zdravých a nemocných žen. Výsledky testu potvrdily, že ženy trpící endometriózou mají zvýšené hladiny faktoru IGF-1.
Dr. Erin Greaves, hlavní autor studie, se domnívá, že pokud se naučíme detekovat „nemocné“ makrofágy – a pak je zacílíme na ně, pak může dojít ke skutečnému průlomu v léčbě endometriózy.