Kaktus Nopál je Opuncie mexická – významná rostlina pro naše zdraví
Nopál je název rostliny v naší zemi poměrně nezvyklý a mnoho lidí o jeho existenci vůbec neví, přitom jde o velmi významný zdroj živin, který lze pomyslně zařadit mezi tzv. superpotraviny. Možná vám trochu napoví botanický termín „Opuncie“, ten znají především milovníci pokojových rostlin, jde totiž o druh kaktusu, žijícího ve sluncem vyprahlých končinách střední a jižní Ameriky, především na území Mexika, Brazílie, Bolívie a Spojených států. Lze ji však pěstovat i v oblasti Středozemního moře, např. v Itálii. Tato exotická Opuncie plodí drobné růžové válečky, tzv. fíky, a ty lze konzumovat buď čerstvé, nebo sušené a rozemleté na prášek.
Do Evropy se dováží kaktus https://www.nakliceno.cz/blog-o-zdrave-vyzive/kaktus–ktery-chutna-a-pomaha–to-je-nopal/ Nopál právě ve formě prášku, neboť by čerstvé fíky neustály dlouhodobý transport, prášek se ovšem získává velmi šetrně, sušením a mletím tak, aby se ze suroviny nevytratila většina vitamínů a enzymů.
Nopál využijete jako preventivní, nebo podpůrný prostředek při problémech s trávením, působí jako zklidňující tonikum na mozek a nervovou soustavu, což se hodí každému, kdo musí čelit mnoha stresovým faktorům. Účinkuje také detoxikačně a jako silný antioxidant zabírá i proti volným kyslíkovým radikálům. Dodává energii, eliminuje únavu, tlumí deprese a nervozitu, a to vše bez vedlejších účinků, jak tomu bývá u syntetických léků.
Jak dávkovat Nopál
Jak s dávkováním? Asi jako u každé superpotraviny. Do této kategorie patří třeba i ořechy a olejnatá semena, je to dáno množstvím výživných látek, které naše tělo také musí dokázat vstřebat. Proto se dávkování uskutečňuje v malém množství. Jistě by vám neprospělo, kdybyste každý den snědli dvě kila ořechů, to samé platí i o Nopálu. Rozemletý prášek se dávkuje ve velmi malém množství, pro dospělého člověka přibližně tři gramy za den. Prášek se může přidávat do pokrmů, nebo popíjet rozmíchaný ve vodě, či v ovocné šťávě.